Законодавство сире, всі під ударом — юрист про важливу сферу медицини

Юрист з медичного права розповів про ситуацію з пересадкою органів в Україні

Законодавство сире, всі під ударом — юрист про важливу сферу медицини

В Україні запланували зробити 480 трансплантацій кісткового мозку у 2021 році. У МОЗ підготували проєкт постанови, яка передбачає підвищення тарифу на такі операції. Готувати українських фахівців допоможуть колеги з-за кордону. Також з 1 січня запрацювала єдина державна інформаційна система з трансплантації органів і тканин. Ця система поєднує донора і реципієнта.

Адвокат з медичного права Олександр Гришаков розповів у програмі "Сьогодні. День" на каналі "Україна 24", чи є в Україні законодавча база для проведення трансплантацій.

"Відповідне законодавство є, але воно поки з юридичної точки зору сире. Деякі сфери неврегульовані. І на практиці, якщо пускати цю систему з трансплантації на автоматичні рейки, то виникатиме дуже багато юридичних казусів, проблем, які порушуватимуть права донора та реципієнта, й ставитимуть під загрозу професійну діяльність лікаря, оскільки можуть виникати кримінальні справи щодо чорних трансплантологів. Тому поки не буде до кінця врегульована ця діяльність, всі під ударом", — сказав він.

Читайте також: В Україну їде нова вакцина: міністр розповів про зміну у плані щеплення

Юрист пояснив, як зараз все відбувається в Україні.

"В трансплантації беруть участь два суб'єкти: реципієнт (якому робиться пересадка) і донор (у кого беруться органи). Зараз за загальним законодавством України діє презумпція незгоди. Тобто всі громадяни України апріорі не згодні, що у них братимуть органи. Якщо ж донор у період свідомого життя розпорядився своїми органами і юридично це оформив, то у нього можуть їх взяти.

Ще один суб'єкт — це родичі, люди, які роблять процедуру поховання, наприклад, людини, у якої трапилася клінічна смерть, і вони також можуть юридично розпорядитися. Зверну увагу, що юридичних сталих, затверджених форм розпорядження родичами поки що немає. І тому на цьому етапі є юридичні проблеми. Якщо щось буде не так оформлено, то лікарі стануть "чорними (трансплантологами — ред.)", — сказав він.

Читайте також: Тим, хто виступає проти щеплень, завдано потужного удару - юрист не бачить порушень

Експерт додав, що згідно із законом орган можна взяти тільки в державній або комунальній медустанові. Тобто приватні клініки взяти орган не можуть. А от пересаджувати можна в будь-якому медзакладі.

Джерело Україна 24 Теги