Чиновники зможуть перескласти тест на знання української - міністр

Олег Немчінов назвав головну відмінність чинних норм закону про мову від попередніх

Чиновники зможуть перескласти тест на знання української - міністр

16 липня в Україні набули чинності чергові норми закону про забезпечення функціонування української мови як державної, відповідно до яких, зокрема, особи, котрі претендують на посади, де використання державної мови є обов'язковим, мають складати тест на знання мови. Ситуацію в ефірі програми "Сьогодні День" на каналі "Україна 24" прокоментував міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов.

"Закон набув чинності 16 липня, після цього всі новопризначені керівники, співробітники, претенденти повинні складати подібний тест", - сказав міністр.

Немчінов зазначив, що у чиновників є шанс перескласти тест у разі невдалого його проходження.

"Закон один для всіх - працює людина чи претендує на посаду в секретаріаті Кабміну, чи це місцева адміністрація. Є можливість впродовж 4 місяців перездати це тестування. Єдиний момент, про який ми зараз говоримо, це внесення змін до законодавства, які були ініційовані окремими депутатами, що стосуються визнання сертифікатів, які видавалися в 2018 році і прирівнювання їх посвідчень, які будуть видаватися при новому тестуванні, а також можливих варіантів тестування для переможців конкурсів, а не для всіх учасників, щоб не завантажувати систему", - сказав Немчінов.

Читайте також: Є простий спосіб: Арестович розповів, як вирішити мовне питання в Україні

Міністр зазначив, що подібна норма вже існувала, але володіння державною мовою не вимагало документального підтвердження.

"Звичайно, така норма була присутня, не було вимоги щодо підтвердження цього рівня у вигляді свідоцтв, які зараз видаватимуться за підсумками проведення тестування. Така норма існувала ще й стосовно деяких категорій посад, де є визначення іноземної мови, але більшість фахівців його не проходять або не показують необхідний рівень", - сказав чиновник.

Читайте також: Це найпотужніша політика: Фаріон висловилася про українську мову й історію

Немчінов виключив корупційну складову при проходженні таких тестів.

"В даному випадку не передбачається контакт претендента на знання мови з людиною, яка визначає цей рівень", - зазначив міністр.

Відзначимо, що Верховна Рада ухвалила мовний закон 25 квітня 2019 року. Статті цього закону набувають чинності поетапно. Тоді ж кілька депутатів звернулися до Конституційного суду з проханням визнати неконституційність закону, однак КСУ 14 липня 2021 року, через рік, визнав цей закон таким, що відповідає Конституції.

Нагадаємо, раніше лідер Радикальної партії Олег Ляшко в ефірі програми "Хард з Влащенко" на телеканалі "Україна 24" заявив, що не підтримує штрафи для офіціантів за порушення норм закону про обов'язкове обслуговування українською мовою.

Джерело Україна 24 Теги